Pán Miller, prosíme, nepredávajte Krtka dospelým

Autor: Dagmar Juríková | 10.4.2014 o 11:16 | (upravené 11.4.2014 o 15:01) Karma článku: 7,32 | Prečítané:  567x

Dozvedáme sa, že došlo aj na Krtka. Aj ten, okrem cukru, pšenice, nafty a mnohého ďalšieho sa stane predajným artiklom v rukách J&T zbohatlíkov. Veľmi jemne povedané, nepotešilo ma to. Už aj postavičky z rozprávok, kvôli ktorým vychádzali tie najobľúbenejšie detské knihy a točili sa tie najsledovanejšie animované filmy, začínajú byť na pedaj? Toto umenie pre deti, že sa má uzavrieť do Krtkolandu? Toto umenie sa má stať zrazu biznisom? Chudák Krtko. Takto určite príde o svoju dušu.

http://ekonomika.sme.sk/c/7162956/rattaj-z-jt-na-zabavny-park-by-sme-radi-ziskali-stimuly.html

Viem si predstaviť, ako nad celou plochou areálu je vztýčená v nespočetne mnohonásobnej nadživotnej veľkosti postavička Krtka. Okolo neho, o niečo menšie, aj ostatné zvieratká. Jeho kamaráti. A v stánkoch ich zmenšeniny na predaj. Rôzne tričká, šály, tašky, okuliare, perá, všetko zdobené postavičkou Krtečka... Krtko na kolotoči, Krtko na lízatku, Krtko gumový, plastový, plyšový... Po nejakom čase si ani nevšimneme, že Krtko sa zmenil. Prestal byť tým, kým bol. Bude tým, kým ho budú chcieť mať predajcovia. Neuvedomíme si, že stratil svoju dušu, ktorú mu vdýchol jeho autor. Že stratil svoju tvár. Doteraz sa od neho deti učili slobode prejavu, učili sa priateľstvu, nezištnosti, nežnosti, šikovnosti. Tieto veci sa, žiaľ, predávať nedajú. A kupovať už vôbec nie. Biznis urobí z Krtka bezduchú postavičku, ktorá sa bude hlavne dobre predávať. Bude teraz už nie umelecko, ale gýčovito stvárnený. Pretože samotná myšlienka predaja Krtka je gýčovitou myšlienkou. Postavička, ktorá doteraz žila medzi deťmi, bude odteraz uväznená v Ktrkolande. Krtkova sloboda prejavu a ducha spolu s ňou. Ktrko prestane byť pre deti jej symbolom.

Nakoniec, nenecháme z neho urobiť presne to, čo sme nechali urobiť aj zo seba? Tupo a priblblo sa prizerajúcich, ako na nás ďalej bohatnú tí, ktorí sa neostýchali svojvoľne privlastniť si to, čo patrilo nám všetkým? Nebude nakoniec Krtko uväznený v Krtkolande symbolom ľahostajnosti a manipulovateľnosti nás všetkých? Už teraz predajcovia predkladajú ďalší plán a v tom pláne opäť figurujeme. Tentokrát ako kupujúci nie lacné vstupné do Krtkolandu. Presne tak, ako do existujúcej Tatralandie. A ráta sa s tým, že vyškrabeme z peňaženky posledné eurá, aby sme dožičili svojim deťom uspokojiť ich zvedavosť.

Milí rodičia, Krtko tam ale nebude. Za bránami Krtkolandu všetko, čo sa bude tváriť ako Krtko, skutočným Krtkom nebude. Bude to len napodobenina. Bude to postavička, z ktorej sa bude na nás usmievať pán Rattaj a jeho úsmev bude výsmechom nad našou hlúposťou. Bude to opäť na nás, len a len na nás, či budeme ochotní priplatiť aj za to. A hlavne, či si necháme zobrať Krtka, ktorý bol doteraz jedným z účinných nástrojov výchovy tých najmenších.

Čo by ste na to povedali, pán Miller? Chceli by ste toto? Škoda, že už nie ste medzi nami. Vy, čo zastupujete jeho práva, prosíme, vypočujte našu prosbu:

Nepredávajte Krtka dospelým, bude deťom chýbať.

Neprodávejte Krtečka dospělým, dětem bude scházet.

Nech państwo niesprzedaja Krecika doroslym, dzieciom bedzie go brakowalo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?