Otázna stabilita, ešte otáznejšia spolupráca

Autor: Dagmar Juríková | 7.4.2014 o 12:18 | (upravené 7.4.2014 o 12:31) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  192x

Je po voľbách a my voliči sme opäť o poznanie bohatší. Už vieme, že keď sa povie stabilita, treba sa pýtať, na čom stojí a keď spolupráca, je nevyhnuté klásť si otázky: odkiaľ-pokiaľ a koľko to všetko bude stáť.

Pojem „stabilita“, rovnako ako aj pojem „spolupráca“, poodhalili v predvolebnom, ale už aj povolebnom období svoju druhú tvár a my voliči musíme zostať ostražití, keď počujeme, že sa s nimi až príliš veľa narába.

U stability sa treba pýtať, aké sú jej základy. Či je vystavaná na pluralite názorov, ktoré udržujú rovnováhu všetkých podporných pilierov, alebo na demagógii, kde sa o rovnováhe hovoriť ani len nedá. V nej stabilita nekolíše. Lebo neexistuje pluralita náhľadov. Neexistuje ani pluralita otázok. Pri takejto stabilite sú otázky nežiadúce a sú chápané ako útok na ňu samotnú.

STABILITA dostala v tomto období jednoznačne na frak súdružnosťou predstaviteľov Smeru, ale hlavne rétorikou samotného predsedu. Zo stability vytvoril niečo, čo neznesie rôznorodosť názorov. Niečo, čo je vopred dané. Čo neráta s procesom hľadania a nachádzania koncensu. Vylúčil z takéhoto procesu nie len všetky opozičné strany, vylúčil z neho aj voličov. Svojich voličov. Jeho stabilita bola tak stabilná, že nezniesla otázky. Neuvedomil si možno aj spolu so svojim podpredsedom, že voliči kladú otázky politikom prostredníctvom médií. A že novinári sú vyslancami voličov. A že keď podpredseda urobí zátarasy v budove parlamentu, aby zamedzil prístup novinárov, dáva tým vlastne najavo, že voliči tam nie sú vítaní. Voličom sa nedostalo odpovedí na mnohé otázky. Voliči nadobudli dojem, že im premiér niečo tají. Voliči sa cítili podvedení a znevážení. Aby zachránil tento deficit, otvoril premiér ku koncu kampane spolu s KDH otázku justície a manželstva. Bezpečný to priestor pre udržanie akej takej stability. Dokonca v mene spolupráce. Ale to už bolo, zdá sa, neskoro.

SPOLUPRÁCA utrpela v politike, podľa môjho názoru, oveľa viac zásahov ako stabilita. Nie len v minulom režime. Neistota, ohrozenie a nátlak definovali vtedy jej obsah. Dnes, keď sa vysloví tento pojem, je väčšina z nás, ktorí sme zažili totalitu, v strehu. A právom. Dnes však môže byť definovaná oveľa pozitívnejšie. Diplomatickejšie. Možno o to viac si treba dávať pozor.

Odvolili sme, ako sme najlepšie vedeli, ale všetkému nie je koniec. Prichádza čas, kedy nami zvolený kandidát na prezidenta, samozrejme v spolupráci so svojím najbližším tímom, zadefinuje možno udržateľnosť stability inak ako my a spoluprácu širšie, ako je v našich predstavách.

Netreba si preto prestať klásť kontrolné otázky. U stability, čo je jej základom. U spolupráce, s kým, v čom, odkiaľ-pokiaľ a hlavne, koľko to všetko bude stáť. Cena sa tu nevyčisluje v eurách. Cena spolupráce s otáznymi motívmi je ďaleko drahšia. A zaplatíme za ňu všetci.

Prichádza obdobie skúšky nie len pre samotnú hlavu štátu. Prichádza obdobie skúšky pre nás voličov, či zostaneme pasívni, ako tomu bolo doteraz, alebo budeme pripomínať novozvolenému prezidentovi ním vyslovené sľuby a pomôžeme mu tak udržať stabilitu a spoluprácu v korektných medziach.

V opačnom prípade prežijeme ďalších päť rokov vo veľmi podobnom duchu, ako boli tie predošlé.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?