reklama

Čo prezradil o svojej, nie len zahraničnej politike, Robert Fico

Bez toho, aby sa ho na to niekto pýtal, nám premiér v ostatných vyhláseniach týkajúcich sa Ukrainy vysvetlil, čo je jeho filozofickou základňou pre spôsob jeho uvažovania. Stačí si pozorne prečítať jeho ostatné vyjadrenia k otázke Krymu. Niektoré bolli zverejnené v tlači, niektoré vo vysielani RTVS, niektoré v spravodajstve TA3. Ak si ich zoradíme vedľa seba, dajú nám ucelený pohľad na hodnoty, ktoré určujú a zrejme budú určovať vždy rozhodovanie Roberta Fica, či už v pozícii premiéra, alebo v pozícii budúcej hlavy štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

"Akákoľvek odvaha ochrancov demokracie končí pri ekonomických záujmoch. Jednoducho vždy, keď príde na ekonomické záujmy každej krajiny, tak sa potláča do úzadia problém, ktorý sa týka ľudských práv a demokracie," povedal Fico.

http://www.sme.sk/c/7144355/fico-obchod-s-ruskom-odsuva-ludske-prava-bokom.html#ixzz2wgBxcwOs

Iná doba, iná vnútropolitická situácia, iné medzinárodné súvislosti, ale myslím si, Slovensko to už raz zažilo. Zúženie hodnôt na ekonomickú prosperitu. Ani vtedy, na začiatku celého procesu, si nikto nevedel predstaviť, aké dôsledky to môže mať a čo to môže urobiť s mentalitou národa. Bežia mi hlavou prvé minúty filmu „Obchod na korze“. Jedlo sa, pilo, tancovalo. V pozadí sa vynárali otázky, či je to tak v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„My sme sa nenatrápili kvôli tomu, pokiaľ ide o konsolidáciu verejných financií, ťažké rozhodnutia, ktoré sme urobili, aby sme si teraz pokazili niečo kvôli inej krajine len preto, lebo táto krajina má nejaké iné politické nazeranie na svet ako mala pôvodne...“

http://www.ta3.com/clanok/1037116/hlavne-spravy-z-21-marca.html

Vyjadrenia premiéra SR. Zdá sa, že vyjadril vo svojom príspevku viac, ako si myslel, s najväčšou pravdepodobnosťou aj viac, ako chcel. Bude schopný ako prezident reagovať inak?

„Nemáme záujem a nebudeme z nášho štátneho rozpočtu prispievať na Ukrainu. Ukraina si musí svoj problém doma vyriešiť sama, musí si najskôr urobiť významné kroky, rozhodnutia, reformy, my sme nimi prešli, veľmi ťažkými a potom sa dá uvažovať o nejakej spolupráci...“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/4173/spravy-rtvs/archiv?date=21.03.2014

Rozumiem, že hľadanie tej najvhodnejšej reakcie na problém Krymu nie je jednoduché. Rozmýšľať však o postoji k Ukraine len cez kategóriu ekonomických záujmov je, podľa môjho názoru, nebezpečný jav. V historickom, aj politickom kontexte každého štátu EÚ, Slovensko nevynímajúc.

"Začína sa diskutovať o jednotlivých prvkoch dohody o voľnom obchode, predovšetkým ide o uvoľnenie ciel, ale aj tu budeme veľmi pozorne sledovať klauzulu, ktorá hovorí, že ak by už išlo o poškodenie národných záujmov danej krajiny, musíme a máme právo takéto clá opätovne zaviesť," podotkol premiér...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

http://www.sme.sk/c/7144355/fico-obchod-s-ruskom-odsuva-ludske-prava-bokom.html#ixzz2wtaLBhC5

Vyhlásenia premiéra odzrkadlili skutočný spôsob jeho rozmýšľania. Mám vážne pochybnosti o jeho kredite politika pripraveného pre Slovensko, o to viac pre budovanie medzinárodných vzťahov, pokiaľ nie je podľa neho záujmom Slovenska upínať sa len na Rusko?

"Považujeme ruský trh za strategický, nevidíme dôvod, aby sa politické problémy riešili cez ekonomické sankcie, ktoré poškodia jednu aj druhú stranu," povedal Fico.

http://www.sme.sk/c/7144355/fico-obchod-s-ruskom-odsuva-ludske-prava-bokom.html#ixzz2wmF91PrM

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V kombinácii s vyjadrením, že rola prezidenta bude v budúcnosti významnejšia ako rola premiéra, myslím si, že vízia pána Fica naberá stále jasnejšie kontúry.

Podľa toho, ako sledujeme kroky Putina, vyjadrenie Tymošenkovej sa javí ako veľmi trefné. Podľa nej mu nejde o lokálne zmeny, jemu ide o pretvorenie sveta. Aj my môžeme byť toho súčasťou. Poliaci si to uvedomujú a odvíjajú sa im v hlavách katastrofické scenáre. My si to uvedomujeme, ale zdá sa, že sa neobávame takýchto scenárov. Skôr uvažujeme, že by sme mohli z celej situácie ešte aj profitovať.

"Ja si nemyslím, že by politické gestá, ktoré sa robia, mali mať vplyv na hospodársku spoluprácu. My sme robili prvý zoznam firiem, ktoré majú aktivity vo vzťahu k Rusku a postupne analyzujeme, čo by sa stalo, keby došlo ku sankciám, keby sa povedalo, že úplne sa ide zastaviť obchod, prílev energií. Ale ja vylučujem takúto situáciu, predsa nie sme samovrahovia," povedal pre TASR Fico.

http://www.sme.sk/c/7144355/fico-obchod-s-ruskom-odsuva-ludske-prava-bokom.html#ixzz2wgCBksCl

Ak sa dnes pýtame, ako je možné, že Putin s takým kľudom sťahoval svoje vojská na Krym a postupne obsadzoval územie, pravdepodobnou odpoveďou je, že rátal s takýmto vlažným postojom západu.

Čo to urobí s krajinami EÚ, vrátane Slovenska, ak nenájdeme v sebe odvahu jasne sa postaviť na stranu Ukrainy, aj za cenu straty určitých výhod? Potrebujeme novú vojnovú skúsenosť , aby sme zistili, že život nie je len o ekonomickej prosperite? Znamená to, že postaviť sa na stranu pravdy a pomáhať treba len vtedy, keď sa to oplatí? Alebo vtedy, keď nás to nebude až tak veľa stáť? A keby nás to predsa len malo veľa stáť, potom je lepšia voľba pravdu potlačiť a nepomôcť?

Nehazardujeme takto s historickou skúsenosťou a poznaním z minulosti?

Pre Slovensko je dôležité, že vyjadrenia Roberta Fica prišli ešte vo chvíli pred druhým kolom prezidentských volieb.

Domnievam sa, že vyhlásiť v médiách názor, že ekonomické záujmy každej krajiny potláčajú do úzadia otázku ľudských práv a demokracie, je politicky nekorektné. A určite nie hodné politika, ktorý má ambície ovplyvňovať medzinárodné dianie. Pochopila som ale, že pre premiéra táto myšlienka, ktorú vyslovil v kontexte medzinárodných súvislostí, sa týka aj oblasti vnútroštátnych záujmov a platí určite aj v oblasti jeho osobných záujmov. Nechcel to povedať, ale povedal a nemýlil sa tentokrát, že ekonomické záujmy každej krajiny a teda aj našej, pod jeho vládou, budú potláčať do úzadia ľudské práva a demokraciu. Je to vzorec jeho rozmýšľania. Vzorec rozhodovania. Zdá sa, podľa naších skúseností, roky používaný. Netýka sa len otázky Krymu. Jednoducho, keď stojí oproti sebe demokracia, teda aj dodržiavanie zákonov a ekonomické záujmy, majú prednosť ekonomické záujmy. A je jedno, či štátne, stranícke, alebo osobné. Vždy to tak v jeho hlave bolo, je a s najväčšou pravdepodobnosťou aj bude. Hodnoty ako pravda, sloboda, spravodlivosť sú v rebríčku jeho hodnôt ďaleko za ekonomickou prosperitou nie len Slovenska, ale aj jeho vlastnou. Ak raz takto človek rozmýšľa, premieta sa to do všetkých jeho rozhodnutí v každej oblasti života. Som si istá, že autor takýchto vyhlásení nositeľom hodnôt nebude.

Situácia je vážna.

Táto krajina pod vládou Roberta Fica nemá šancu ďalej budovať demokraciu.

Dagmar Juríková

Dagmar Juríková

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Knihovníčka, mama štyroch dospelých a dospievajúcich dcér, momentálne vychovávajúca rómske dievčatko. Poklad našej rodiny. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu